content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

Talara Primary College’s greatest asset is the dynamic and committed staff that work together to create a very professional team of educators that are focused on providing the very best education for students at our school. Professional development is integral to our belief that we are all life long learners and that we model this to our students.

It is through this strong commitment to developing our staff that Talara Primary College is able to remain innovative and responsive to the latest educational trends.

Executive Administration Team Email

Principal

Stephen Adams

sadam55@eq.edu.au

Deputy Principal (Years 5 & 6)

Kristy Walton

kwalt32@eq.edu.au

Deputy Principal (Year 4)

Paul Bathersby

pbath5@eq.edu.au

Deputy Principal (Years 2 & 3)

Amanda Brewer

abrew6@eq.edu.au

Deputy Principal (Prep & Year 1)

Scott Butcher

sbutc12@eq.edu.au ​

Head of Special Education

Leesa Turnbull

lturn93@eq.edu.au

Head of Curriculum

Julie Henderson

jhend80@eq.edu.au

Head of Curriculum

Meghan Clarke

mclar390@eq.edu.au

Business Manager

Kirsty Gould

info@talacollss.eq.edu.au

 
Administration Services

Administration Officer (Accounts Payable)

Brittany Froud

Administration Officer (Accounts Receivable)

Rochelle Tritton

Administration Officer (Enrolments)

Tracey Brown

Administration Officer (Client Services)

​Carly Clark

Administration Officer (Communication)

Jodie Brady

 
Specialists
Email

Guidance Officer

Katie Churchill

kchur20@eq.edu.au

H.P.E

Ryan Chisholm

rchis2@eq.edu.au

H.P.E (Prep-Year 1)

Jodi Sullivan

jsull120@eq.edu.au

Music, Dance & Drama

Deb Fritz

dfrit10@eq.edu.au

Music (Prep/Yr1)

Angela Street

amstr1@eq.edu.au

Instrumental Music

(Brass & Woodwind)

Brendan Hucknall

bhuck3@eq.edu.au

Instrumental Music (Strings)

Frank Fodor

 ffodo1@eq.edu.au

Speech Language Pathologist

Emma Linthwaite

elint4@eq.edu.au

L.O.T.E (Italian)

Courtney Warnett, Silvia de Paulis, Sonia Baldissera


sdepa6@eq.edu.au
baldissS@eq.edu.au

​E Learning Teacher​
​Mel Bruce (P - 3)
​mlaw111@eq.edu.au

E Learning Teacher

Wade Thompson (Years 4-6)

wthom87@eq.edu.au

 
Support Staff Email

Support Teacher:

(Literacy & Numeracy)

P - Yr 2

Mon - Thurs

Selina Stone


sston29@eq.edu.au

Support Teacher:

(Literacy & Numeracy) ST.AR.S & Yr 3

Mon, Wed, Thurs

Mandy Watson 



mwats55@eq.edu.au

Support Teacher:

(Literacy & Numeracy)

Yr 4 - 6

Megan  James

mjame48@eq.edu.au

Support Teacher: ST.AR.S

Jenny Adams

jadam103@eq.edu.au

Support Teacher: ST.AR.S

Gillian Andrews

gandr18@eq.edu.au

Support Teacher: ST.AR.S

Michael Buchanan

mbuch27@eq.edu.au

Support Teacher: ST.AR.S

Sharon Hooper  (Tues-Fri)


shoop59@eq.edu.au

Support Teacher: ST.AR.S

Kay Crighton (Mon-Wed)

kcrig4@eq.edu.au

ECDP Teachers:

Sandie Gooderham & Brooke Harding

sgood151@eq.edu.au bhard117@eq.edu.au

School Chaplain:

Alexia Hoffman (Tues, Thurs)

Information Technology (ICT)

Andrew Hadland

ahadl5@eq.edu.au

 
Class Teachers Email
PREP

PA

​Lyndsay Hackney

lcook26@eq.edu.au

PB

Rebecca Clayton

rclay32@eq.edu.au

PG

Charmaine Bogna

cbogn2@eq.edu.au

PM

Jodie Calder

jgsha0@eq.edu.au

PW

Carrie Coggins
cjcog0@eq.edu.au

PY

Tibby Little

elitt31@eq.edu.au


YEAR 1

1A

Ash Burt

apilb2@eq.edu.au

1B

Shannon Waters

swate34@eq.edu.au

1G

Sally White

sawhi1@eq.edu.au

1M

Steph Lymar (M-Thurs)
Cindy Eggmolesse (Fri)
sbeav11@eq.edu.au
jwhit1055@eq.edu.au

1W

Cass Sorensen

csore22@eq.edu.au

1Y

Janet Finn

jfinn33@eq.edu.au


YEAR 2

2A

Michelle Smith (Mon-Wed)

Angela Haigh (Thurs,Fri)

msmit1270@eq.edu.au

akava19@eq.edu.au

2B

Leigh White 

lwhit201@eq.edu.au

2G

Jennie Stanley

jstan241@eq.edu.au

2M

Shannon Hansson 

shans90@eq.edu.au

2W

Dom Esposito

Rochelle Cassar

despo3@eq.edu.au
rcass37@eq.edu.au

2Y

Amanda Harlan

aharl46@eq.edu.au


YEAR 3

3A

Al Cross
acros27@eq.edu.au

3B

Carlu Lawson

claws15@eq.edu.au

3G

Kate Cuthbert-Dennis

kcuth4@eq.edu.au

3M

Troy Hohn

thohn6@eq.edu.au

3W

Sheridan Mattson

smatt76@eq.edu.au

3Y

Sonya Dann

sdann6@eq.edu.au


YEAR 4

4A

Sarah Creely

scree26@eq.edu.au

4B

Natasha Wolski

nkros3@eq.edu.au

4G

Angela Street (M)

Sue Pearson (Tues-Fri)

amstr1@eq.edu.au

spear63@eq.edu.au

4M

Kacey Ryan (M,Tu,W) &

Ben Tierney (Th,F) 

kryan272@eq.edu.au

batie0@eq.edu.au

4W

Raeleen Brady

rbrad33@eq.edu.au

4Y

Joyce Smith (M, Tu)
Lynelle Hertslet (W,Th,F)
jsmit547@eq.edu.au
lhert1@eq.edu.au


YEAR 5

5A

Laurie Watts 

lwatt23@eq.edu.au

5B

Gay McKee

gmcke15@eq.edu.au

5G

Lyn Gordon

cgord33@eq.edu.au

5M

Ethan Gaffney

eigaf0@eq.edu.au

5W

Luke Vearing


ldvea0@eq.edu.au

5Y

Sarah Barker

sbark75@eq.edu.au


YEAR 6
6A Laura Blake
lblak29@eq.edu.au
6B Evan Luckey
eluck14@eq.edu.au
6G Neal Woods
nwood160@eq.edu.au
6M Sue Stunden sstun1@eq.edu.au
6W Deb Lawrence dlawr45@eq.edu.au
6Y Kate Paul
kpaul33@eq.edu.au
  
Teacher Aides

ECDP

Tenneil Catchlove

Prep

Prue Ellis, Sandi Young, Kelly French, Tamara Milberry

ST.AR.S

Carolyn Simpson, Cindy Barnes, Tammy Henderson, Trish Watson, Kylie Lilley, Jodie Coyle, Imogen Harris, Lou Simpson

Intervention Programs

Carolyn Irvine, Judy Hine, Gemma Pascoe, Michelle Graham, Brooke Vardon, Carol Finn, Rachael Goss, Lorraine Hamill, Tracey McCormack

Curriculum Centre/Primary

Julie Kinglsey, Di Lawrence

Information Access Centre

Shonie Cust, Ann Chappell, Rachael Lockhart

 
WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 14 December 2021
Last updated 14 December 2021